Procedura Covid-19
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/780
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/781
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r (pierwsza aktualizacja) dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r.poz.59, oraz z 2020 r poz.322,374 567)
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja. Wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
- Statut przedszkola
II. Cel procedury.
1. Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi znajdującymi się pod opieką placówki podczas epidemii COVID-19 w Polsce oraz postępowania w przedszkolu w taki sposób, aby zdrowe dzieci oraz pracownicy nie byli narażani na niebezpieczeństwo zarażenia się od dziecka chorego, jego rodzica i ustalenie działań, które zminimalizują to ryzyko oraz ustalenie postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.
2. Niniejsza procedura jest wytyczną do postępowania, jednak większość działań jest zależne od współpracy placówki z rodzicami/opiekunami prawnymi.
III. Zakres procedury.
Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników przedszkola, wychowanków przedszkola, osób przyprowadzających i odbierających dziecko z placówki a także rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do placówki.
IV. Procedury dotyczące rodziców/ prawnych opiekunów.
(ilekroć w opisie procedury zostanie użyte określenie „rodzic” należy przez to rozumieć: rodzic lub prawny opiekun dziecka)
- Rodzic ma obowiązek codziennego przekazywania nauczycielowi/ pracownikowi przedszkola istotnych informacji na temat stanu zdrowia dziecka.
- Do przedszkola przyprowadza tylko dziecko zdrowe - bez objawów chorobowych czy alergicznych.
- Rodzic jest zobowiązany niezwłocznie przedstawić zaświadczenie od lekarza specjalisty, o alergiach, chorobach oraz diecie dziecka.
- Rodzic nie może przyprowadzić dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, w tym celu rodzice podpisują oświadczenie, że nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie, a w chwili zaistnienia takiej sytuacji nie przyprowadzą dziecka do przedszkola i poinformują placówkę o tym fakcie.
- Rodzice podpisują wszelkie wymagane dokumenty i oświadczenia umieszczone na stronie internetowej placówki oraz dokumenty otrzymane od nauczyciela i dostarczają je do przedszkola.
- Jeden z rodziców przyprowadza dziecko do placówki w maseczce i korzysta ze środków dezynfekcyjnego. W szatni jednocześnie może przebywać troje rodziców zachowując zalecany dystans społeczny. Rodzic oczekuje na wynik pomiaru temperatury u dziecka (jeżeli nie przekracza 37’ C dziecko zostaje przyjęte do przedszkola). Rodzic wchodzi do przedszkola tylko do szatni, nie wchodzi do Sali, holu, toalety.
- Rodzic ma obowiązek zapoznania pełnoletnich osób wyznaczonych do odbioru dziecka z wszelkimi procedurami obowiązującymi na terenie placówki. Zaleca się aby były to osoby stałe. Rodzic wypełnia oddzielne upoważnienie do odbioru dziecka od momentu uruchomienia placówki w czasie epidemii i wpisuje aktualne numery telefonów.
- W przypadku gdy pomiar temperatury u dziecka przekracza 37’ C rodzic zobowiązany jest do zabrania dziecka do domu w jak najszybszym czasie i terminie ustalonym przez wychowawcę/nauczyciela.
- W razie potrzeby rodzic kontaktuje się z nauczycielami jedynie poprzez telefon lub e-mail.
- Zadaniem rodzica jest wyposażenie dziecka w wygodne i łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania buty i ubrania (codziennie świeże ubrania), dziecko ubiera się i rozbiera w szatni samodzielnie.
- Dziecko do przedszkola nie przynosi żadnych zabawek, słodyczy, napoi, książeczek itp.
- Do obowiązków rodzica należy przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem )
- Rodzic zobowiązuje się do zadeklarowania na piśmie godzin przyprowadzania i odbierania dzieci i ich przestrzegania.
- Rodzic uaktualnia numery telefonów i zobowiązuje się do pozostawania w ciągłym kontakcie z placówką w razie potrzeby i niezwłocznego odebrania telefonu .
- Jeżeli dziecko ma objawy chorobowe, również łagodne objawy, to nie może być przyprowadzane do przedszkola. Ważne jest, w obecnej sytuacji, aby dziecko przebywało w domu przez co najmniej jedna dobę po ustaniu objawów.
- Rodzice, którzy wykazują objawy infekcji dróg oddechowych nie mogą odprowadzać dziecka do przedszkola, ani zabierać z placówki.
- Na teren przedszkola nie mogą wejść rodzice lub inni domownicy, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa.
V Procedury dotyczące organizacji opieki w placówce.
- Do grupy dzieci przyporządkowani będą, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- Przedszkole nie przyjmuje większej liczby dzieci, przekraczającej obowiązujący limit w danej grupie.
- Nauczyciel poinformuje dzieci jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
- Po przebraniu się w szatni dziecko będzie kierowane do łazienki w celu umycia rąk.
- Sale zabaw zostaną przystosowane poprzez usunięcie zabawek oraz wyposażenia, którego nie można skutecznie zdezynfekować.
- Sale zabaw będą wietrzone w miarę możliwości co godzinę.
- Dzieci będą wychodzić na plac zabaw w miarę możliwości zmianowo.
- W czasie pobytu dzieci na dworze, osoba z personelu technicznego przebywa cały czas w sali i kontroluje dzieci korzystające w tym czasie z łazienki i sprawdza poprawność mycia rąk.
- W czasie nieobecności dzieci w sali na bieżąco odbywać będą się czynności porządkowe wykonywane przez panią woźną.
- Nauczyciele będą zwracać uwagę aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Dzieci nie będą używać do odkażenia rąk żadnych detergentów lub płynów antybakteryjnych, które mogą spowodować u dzieci alergię. Dzieci w czasie pobytu w przedszkolu będą wielokrotnie myć ręce mydłem.
- Do picia napojów między posiłkami (wody, herbaty itp.),przedszkole zapewni kubki, które każdorazowo po użyciu będą myte i wyparzane.
- Dzieci będą korzystały wyłącznie z ręczników jednorazowych.
- Dzieci nie będą myły zębów w placówce.
- W placówce zostaną umieszczone w widocznym, dostępnym dla wszystkich miejscu, telefony do służb stacji sanitarno - epidemiologicznej i służb medycznych.
- W przypadku większej absencji pracowników placówka zostanie zamknięta o czym dyrektor poinformuje rodziców, pracowników .
- Podczas porannego schodzenia się dzieci pracownik placówki, zmierzy mu temperaturę, odbierze dziecko z szatni i odprowadzi do odpowiedniej grupy.
- Podczas odbioru dziecka przez rodzica sytuacja będzie analogicznie odwrotna z pominięciem pomiaru temperatury.
- Dzieci przyjmowane do przedszkola nie mogą pod żadnym pozorem mieć ze sobą materiałów i zabawek przyniesionych z domu oraz nie mogą zabierać do domu materiałów i zabawek z przedszkola.
VI. Procedury dotyczące działań dyrektora placówki.
- Zabezpieczy możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny a jeżeli nie będzie to możliwe ogłosi zamknięcie placówki i poinformuje o tym fakcie rodziców i OP telefonicznie oraz przez stronę internetową placówki.
- Zaopatruje placówkę w termometry bezdotykowe dla każdej grupy.
- Zaopatruje wszystkich pracowników w niezbędne środki indywidualnej ochrony: przyłbice, maseczki jednorazowe z filtrem, rękawiczki, płyny dezynfekujące a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka, adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Przygotuje ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami.
- Jest odpowiedzialny za stworzenie izolatorium, w którym dzieci chore czekają na rodzica, dyrektor w tym celu wyznacza osobę z personelu technicznego, która przebywa z dzieckiem do momentu przybycia rodzica.
- Jeżeli dziecko manifestuje niepokojące objawy choroby, dyrektor zarządza izolację w pomieszczeniu do tego przystosowanym i niezwłocznie powiadamia rodziców.
- Zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Zleca wywieszenie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk - instrukcje. Dozownik z płynem zostanie także umieszczony przy wejściu do przedszkola a dyrektor zobliguje wszystkich dorosłych do korzystania z niego.
- Pracownik placówki, mierzy dziecku temperaturę, odbiera go od rodzica i odprowadza do grupy. Analogicznie postępuje przy odbiorze dziecka z przedszkola, z pominięciem mierzenia temperatury.
- Dyrektor ogranicza przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe)
VII Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka
lub zachorowania na COVID -19 u dziecka.
- W chwili podejrzenia choroby dyrektor wykonuje telefon do służb odpowiedzialnych za walkę z COVID-19 w sprawie konieczności zdiagnozowania podejrzanego o chorobę dziecka lub personelu przedszkola.
- W przypadku podejrzenia choroby u dziecka zostanie ono odizolowane od grupy do specjalnego pomieszczenia - izolatki, gdzie opiekę sprawować będzie osoba z personelu technicznego do chwili przybycia rodzica.
- Rodzice są zobowiązani odebrać dziecko w ciągu 1 godziny od powiadomienia telefonicznego z przedszkola oraz poinformować placówkę o diagnozie lekarskiej.
- W przypadku potwierdzenia zachorowania u jakiegokolwiek dziecka, członka jego rodziny lub pracownika czy członka jego rodziny dyrektor informuje o tym fakcie odpowiednie służby i zarządza dwutygodniową kwarantannę oraz dezynfekcję całej placówki po okresie kwarantanny. O tym fakcie należy poinformować rodziców, OP i pozostałych pracowników telefonicznie.
- Zostanie stworzona lista osób przebywających w tym czasie w placówce, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie i przekazana do miejscowego oddziału Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu monitorowania rozprzestrzeniania się choroby.
VIII Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia
koronawirusa u pracownika placówki .
- Do pracy w przedszkolu przychodzą jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Personel powyżej 60 roku życia nie będzie angażowany w wykonywanie pracy z dziećmi, chyba że wyrazi na to zgodę.
- Nauczyciele i pracownicy przedszkola są poinstruowani o fakcie, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów nie przychodzą do pracy, pozostają w domu, kontaktują się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia wykonują telefon pod numer 999 lub 112 i informują, że są zakażeni koronawirusem.
- Na bieżąco śledzą informacje od Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, które są dostępne na stronie www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus a także obowiązujące przepisy prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika przedszkola, który wykonuje obowiązki na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem bezzwłocznie zostaje odsunięty od wykonywanej pracy.
- Wówczas wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci do placówki oraz powiadamia się właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną (oddział w Pruszkowie).
- Pozostali pracownicy stosują się tego dnia do wydawanych poleceń i instrukcji według wytycznych sanepidu.
- W przypadku potwierdzenia zachorowania u jakiegokolwiek pracownika czy członka jego rodziny dyrektor informuje o tym fakcie odpowiednie służby i zarządza dwutygodniową kwarantannę oraz dezynfekcję całej placówki po okresie kwarantanny. O tym fakcie należy poinformować rodziców, OP i pozostałych pracowników telefonicznie.
- Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w placówce, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie i przekazać listę do miejscowego oddziału Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu monitorowania rozprzestrzeniania się choroby.
- W przypadku wątpliwości pytań należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie.
IX. Organizacja pracy personelu kuchni przedszkolnej. Wydawanie posiłków dla dzieci.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem sprawującym opiekę nad dziećmi w placówce.
- Codzienne wykonywanie prac porządkowych w pomieszczeniach kuchni jest monitorowane przez dyrektora placówki lub samodzielnego referenta.
- Stosuje się utrzymywanie w czystości ciągu komunikacyjnego zaplecza kuchni i magazynów, dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni dotykowych (poręcze, klamki, powierzchnie płaskie, blaty, wyłączniki).
- Przeprowadzając dezynfekcję przestrzega się zaleceń producenta znajdującego się na opakowaniu produktu lub środka do dezynfekcji.
- Personel kuchni jest zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, przyłbice , maseczki na usta i nos , fartuchy z długim rękawem .
- Zostają wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
- Na bieżąco dezynfekuje się toaletę dla pracowników kuchni.
- Każdy pracownik kuchni utrzymuje 2 m odległości od pozostałych pracowników placówki.
- Odległość między stanowiskami pracy również wynosi 2 m – bezpieczna strefa dla pracownika.
- Pracownicy kuchni utrzymują szczególnie wysoką higienę , dezynfekują stanowiska pracy, myją produkty, sprzęt kuchenny, naczynia stołowe i sztućce.
- Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych- sala zabaw.
- Po każdym posiłku stoły, krzesła, blaty są dezynfekowane przez pracowników obsługi.
- Pracownicy kuchni wydają posiłki dla grup dzieci w wyznaczonym przez dyrektora miejscu, nie mając kontaktu z personelem obsługi .
- Pracownicy obsługi odbierają przygotowane dania z wyznaczonego miejsca, zachowując szczególne środki ostrożności.
- Pracownicy kuchni stosują się do innych wytycznych, które będą wynikać z organizacji placówki na dany dzień.
X. Postanowienia końcowe.
- Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor przedszkola.
- Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy: nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz rodzice/prawni opiekunowie
- Za zapoznanie pracowników i rodziców/prawnych opiekunów wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor przedszkola i nauczyciele .